To wcale nie jest pamiętnik, czyli o subiektywnym postrzeganiu oraz pluciu i łapaniu.
Blog > Komentarze do wpisu
Czarnobyl, czyli co tam się dzieje dziś.
Miałem dzisiaj nie pisać nic. Nie można pisać za często, bo przecież należy w życiu robić też inne rzeczy, ale w końcu dzisiaj cały dzień powtarzają mi w telewizorni, że jestem dzieckiem Czarnobyla. W końcu właśnie kończyłem moją wyczesaną zerówkę w wyczesanym przedszkolu "Kolorowe nutki" (pozdrowienia dla Pani Basi) kiedy Czarnobyl postanowił pierdalnąć w powietrze a mnie zagoniono do pierwszego strzału z kielonka. Niestety zawartością nie była "Wyborowa" a "płyn lugola".

Pierwsze skojarzenia? Strefa zamknięta, brak życia, skażenie, zamknięta po wybuchu elektrownia, pas ochronny. A jaka jest prawda? Jak wyglądała historia po kwietniu 1986 roku?Po wybuchu łącznie około 600 tysięcy ludzi brało udział w akcji ratowniczej gasząc reaktor (sama akcja to około 1000 osób, te właśnie dostały najwyższe dawki promieniowania), przykrywając go potem betonową skorupą, ewakuując ludność oraz wykonując setki innych czynności wymaganych po wybuchu reaktora czwartego. Dookoła miejsca wybuchu powstała strefa ochronna o promienu 30 km. Łącznie 2800km kwadratowych niemal wymazano z mapy zakazując wstępu. To wiemy. Ale mało kto wie, co się stało z tym rejonem potem.

Otóż wbrew pozorom, nie zamknięto elektrowni w Czarnobylu. W strefie znajdującej się ok 120km na północ od Kijowa cały czas toczyło się i toczy się życie. Co prawda bezpośrednio po wybuchu przesiedlono 125 tysięcy ludzi mieszkających w pobliżu, a w latach 1990 - 1995 kolejne 210 tysięcy rozszerzając strefę ochronną do 4200km kwadratowych, ale okolice Czarnobyla wcale nie są bezludne. Do zarządzania strefą powołano "Stowarzyszenie Naukowo-Przemysłowe Prypeci" (Pripet Research Industrial Association - w skrócie PRIA), którego siedziba mieści(ła?) się w odległym od elektrowni atomowej o kilkanaście kilometrów mieście Czarnobyl. Zatrudniało ono do 6000 ludzi pracujących na codzień w strefie.

Do 1000 osób mieszka w samej strefie skażonej, gdyż uważają, że obecny poziom promieniowania jest mniej szkodliwy niż starzenie samo w sobie, jednak miasto Prypeć (nad rzeką o takiej nazwie leży też miasto Czarnobyl) pozostaje niezamieszkałe i nazywane jest miastem duchów. Na zdjęciu poniżej widok z wieżowca w Prypeci na elektrownię atomową w Czarnobylu.Po wybuchu reaktora czwartego pozostałe reaktory 1-3 pracowały dalej produkując prąd. Reaktor czwarty został zalany betonową osłoną, która niestety aktualnie nie jest już wystarczającym zabezpieczeniem i planuje się obudowanie jej kolejną warstwą betonu, remont lub podjęcie innych działań mających na celu zabezpieczenie promieniowania z uszkodzonego reaktora. Zamknięcie dalszej części reaktorów postępowało stopniowo. W 1991 roku po pożarze turbiny zaprzestano korzystania z reaktora numer 2. W latach 90 planowano jego ponowne uruchomienie do którego nie doszło w związku z podpisanymi w 1995 roku umowami o zamknięciu elektrowni na podstawie których pod koniec roku 1997 zamknięto reaktor numer 1, podczas gdy ostatni z reaktorów (trzeci) pracował aż do grudnia 2000 roku, czyli jeszcze 14 lat po katastrofie.

Piwo Sławatycz Obsługa pracująca na terenie strefy zamieszkuje głównie miasto Sławutycz (położone ok 50km na Wschód od terenu elektrowni. Miasto to zostało zbudowane już po wypadku w Czarnobylu specjalnie dla pracowników obsługujących teren skażonej strefy i mieszka w nim około 25 tysięcy osób. Co ciekawe, ma ono jeden z najwyższych przyrostów naturalnych na ukrainie, a podobnie jak miasto, nazywa się jedno ze znanych ukraińskich piw.

Wycieczka do Czarnobyla Okazuje się więc, że dużo dzieje się w strefie zamkniętej. Ludzie pracują, żyją, mieszkaja niedaleko. Naukowcy prowadzą badania (grupa naukowców pracowała nawet we wtnętrzu sarkofagu okrywającego reaktor czwarty), a turyści... zwiedzają. Tak. Dokładnie tak. Turyści. Otóż możecie mi wierzyć bądź nie, ale do czarnobyla można pojechać sobie na wycieczkę. Tak tak. Firma Solo East Travel, która za drobną opłatą pozwala wyjechać na jednodniową wycieczkę do Czarnobyla. Nie przesłyszeliście się. Uwaga, dla grup powyżej 10 osób cena jest okazyjna i wynosi jedyne 90USD od osoby. Szukam brakującej dziewiątki!

Jeśli nie wierzycie, to zajrzyjcie na www.opuszczone.com. Są tam relacje z dwóch wyjazdów do Czarnobyla, zarówno z samego miasta, jak i ze zwiedzania strefy zamkniętej (u góry zdjęcie z cmentarzyska sprzętu używanego w akcji ratowniczej po wybuchu właśnie z tamtej strony). Mało tego! Wycieczki stały się powodem do nadużyć. Na stronie www.kiddofspeed.com niejaka Elena opisuje ponoć samotną wyprawę w strefę 0. Ile z tego jest prawdą wie jedynie sama Elena, gdyż krążą w sieci plotki, że są to zdjęcia właśnie z takiej wycieczki, nie mniej jednak dla zobaczenia zdjęć warto zajrzeć i poklikać.

Jak więc widzicie, w Czarnobylu dzieje się znacznie więcej niż by się wydawało... na tyle dużo, że przekopywałem się przez googla przez niemal tydzień by w końcu opublikować tę notkę.

Poniżej jeszcze kilka linków, które chętni mogą ponaciskać aby dowiedzieć się więcej.

Wizyta amerykanina w Czarnobylu (lata 90)
Bardziej naukowo
Miasto Prypeć - Wikipedia
Czarnobyl - Wikipedia
Dobry overviewśroda, 26 kwietnia 2006, idealnie_pomaranczowy

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: milla, *.net.pulawy.pl
2006/05/03 19:56:32
pamietam noc kiedy to rodzice mnie zbudzili abym wypila jakies swinstwo i pamietam sasiadki skarzace sie na poparzenie sloneczne po dniu w grzadkach...a tak reasumujac.. to najbardziej mnie wkurza dzisiaj fakt, jak niewiele zostalo zrobione,by zapobiegac po pierwsze katastrofie po drugie jej skutkom...
-
2006/05/09 23:50:28
ja tam nie pamietam czarnobyla i dobrze mi z tym
-
Gość: tale, 83.14.255.*
2006/05/23 21:34:25
Jak milla niec nie pamięta i nie wie, co się stało, to niech nie pisze o skutkach, bo praktycznie awaria elektrowni w Czarnobylu nie ma żadnych skutków ubocznych poza 30 osobami,które zginęły w dniu awarii nikt nie ucierpiał.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/05/24 11:29:38
biuro SAM Travel jest tańsze ok 70 $ na osobe gdy jedzie 5 osób
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/04/26 14:48:04
Tak Gościu, masz rację - 30 osob zginelo w pierwszym dniu katastrofy. A w następnym tygodniu? Miesiącu? 21 lat po tej tragedii rodza sie dzieci ze smiertelnymi wadami... I oni sie juz nie licza...
-
Gość: , *.devs.futuro.pl
2007/05/11 15:40:48
Ja sie pisze, szukamy juz tylko 8 osob :-)
-
Gość: antoni, *.internetdsl.tpnet.pl
2007/05/15 19:48:41
TO jest nas juz 3 i szukamyy tylko 7 osob powiem wam ze naprawde jestem zainteresowany pozdrowienia
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/07/14 16:06:23
Ja jade tam we wrzesniu. Kasa odlożona, czekam tylko az znajomi beda wolni :] czekajcie na fotki :P

Co do mutantów, dzieci ze śmiertelnymi wadami... Jasne że sie rodzą, rodzi ich się dokladnie tyle samo ile w Polsce, Austrii czy Kanadzie. Radze czasami spojrzeć na sprawe z różnych perspektyw, bo zwalanie wszystkiego na katastrofe to głupota.
-
Gość: Bartek, 213.17.149.*
2007/07/25 10:12:16
katastrofa to wielka tragedia wynikła w skutek niedopilnowania stanu technicznego elektrowni ostatnio widziałem dokumentalny film w którym Diatlow główny inżynier jądrowy(to on miał dyżur kiedy przeprowadzano test bezpieczeństwa)powiedział że elektrownia szła na zatracenie niedługo potem zmarł wywiadu udzielił w sowieckim więzieniu w wieku 80 lat dzisiaj powrót do przeszłości jest bezsensowny trzeba przeprowadzić całkowitą rekultywacje tego terenu zabrać promieniotwórcze substancje 1 tona plutonu i inne szkodliwe związki
-
Gość: fooshia, *.generacja.pl
2007/08/05 22:23:45
dzięki za notkę, tego właśnie szukałam.
ja oglądałam tylko całkiem dobrze zrealizowany film o Czarnobylu, co dało mi jakieś pojecie o tym, co się wydarzyło
-
Gość: , *.bsk.vectranet.pl
2007/08/19 22:24:04
Szkoda że zainteresowanie tragedią czarnobylską wzrosło po ukazaniu sie na rynku gry s.t.a.l.k.e.r.Pierwszą oznaką choroby popromiennej sa wymioty a mi chce sie czasem żygać tylko po przeczytaniu paru postów lub blogów ludzi którzy mysla że coś wiedzą bo zobaczyli parę filmów i przeczytali bzdury wypisywane przez podobne do nich samych osoby.Szkoda że znalezli sie tacy co to traktują wyjazd do strefy zero jak wycieczke autokarową.Jak można rzucać cyframi,nazwiskami czy terminami w tak poważnej sprawie, nie mając pojecia na ten temat.
-
Gość: Memol, *.crowley.pl
2007/08/30 10:35:47
Z chęcią bym pojechał zobaczyćmiasto Prypeć. Niewyobrażam sobie pustego miasta tak jakby się czas zatrzymał. Musi być niezapomniane wrażenie.
-
Gość: , *.luksus.net.pl
2007/10/20 20:44:36
debil !!
-
Gość: , *.171.196.2.crowley.pl
2007/11/02 10:53:04
ja chcialbym jechac tam na zime,czy ktos cos organizuje?
-
Gość: , 89.16.70.*
2007/11/03 01:08:54
Ja jestem chetny na wyjazd w zimie,najchetniej w grudniu.Sa jeszcze ochotnicy?
-
Gość: Sławek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/11/17 10:21:31
cyt. "Szkoda że zainteresowanie tragedią czarnobylską wzrosło po ukazaniu sie na rynku gry s.t.a.l.k.e.r."

Cóż też mam zamiar się wybrać do Czarnobyla jednak na moją decyzję nie miały wpływu czynniki zewnętrzne takie jak gra o której piszesz. Nie oceniaj wszystkich jedną miarą.
-
Gość: danios13, *.rad.vectranet.pl
2007/11/20 22:45:15
Mój rocznik 93. Ja znam Czarnobyl i miasto Prypeć tylko ze stron na jakie wchodziłem.
Jak bd miał 21 lat to wyruszam do Czarnobyla. Wybiorę sie tam dopiero wtedy, ponieważ w połowie wygasa Cez 137 okres półrozpadu 30,5lat. Bardzo chętnie wybrałbym sie teraz zwiedzić te okolice ale nie jestem pełnoletni i nie mam paszportu. Jeśli chodzi o gre S.T.A.L.K.E.R to uważam że jest to poniżenie, tego co działo sie po katastrofie. Grałem w nią ok 3 dni. Moim zdaniem jeśli ktoś lubi zabijać mutanty i strzelać do innych "ludzi" poszukiwaczy artefaktów które nie istnieją, niech zacznie sie leczyć.
Email: danios13@wp.pl

Pozdrawiam
-
Gość: , *.wroclaw.mm.pl
2007/11/26 17:53:45
no widzisz autorzy gry robili ją przez pryzmat POOOOOOOTĘŻNEGO promieniowania którego człowiek nie jest w stanie wygenerować, a te "mutantu" ludzkie i zwierzęce to bzdura jak zauważyła osoba z takim e-mailem eej73.neoplus.adsl.tpnet.pl. poza tym ta gra nikogo nie obraża bo autorzy uważają(z resztą tak jak ja) że Seting może nie tyle "Czarnobyla" co histori postnuklearnej jest świetny!
-
Gość: , *.bsk.vectranet.pl
2007/11/27 08:36:41
jakis miesiac temu miał byc legalny wyjazd z krakowa org. przez agencje turystyczna bispol jednak wyjazd niewypalił bo zamiast 17 osób znalazło sie tylko 9 chetnych w tym nawet własciciel agencji.wyjazd oczywiście do strefy.czarnobyltour tak to brzmiało.3 dniowy wyjazd podczas ktorego mielismy zobaczyc prypeć ,elektrownie a na końcu zwiedzić kijów.fajnie sie zapowiadało ale się nie udało.z przykrością informuje iż nie bedzie juz szansy ani w ta zime ani za rok ani za 3 lata pojechac do strefy zamknietej na terenie ukrainy.potęzny fancusko niemiecko brytyjski koncern budowlany rozpoczyna od wrzesnia 08 budowę nowego sarkofagu który wjedzie na szynach przykrywajac cały 4 reaktor wraz z kominem i budynkami gospodarczymi wokół niego.poco?inzynierowie musza powoli zacząc rozbierać konstrukcję starego sarkofagu żeby potem demontować kolejne elementy reaktora.pod ogromnym cięzarem betonu ,metalu i innych środków zapobiegawczych cała konstrukcja zaczęła dosłownie wbijać sie w grunt co zagraża skażeniu wód gruntowych wschodniej częsci europy.znalazłem tez konkretne info na temat głebi pod reaktorem wykopanej przez górników aby składować w niej paliwo jadrowe które wyciekło po wybuchu rdzenia.naukowcy niewykluczaja że może dojść podczas remontu do połączenia sie tegoz paliwa z woda co mogło by pobudzić kolejna reakcje czego skutków mozemy sie tylko domyślać.co do gry stalker to nie chce nikogo obrażać a juz na pewno nie autorów tej wspaniałej gry.kiedy napisałem że szkoda że zainteresowanie tragedia wzrosło po ukazaniu sie gry chciałem wyrazić swoje ubolewanie nad ludzmi ktorzy przypomnieli sobie o tych tragicznych zdarzeniach przez pryzmat komercji.jestem rocznik 79 i dobrze pamietam tamten czas.mieszkam w białymstoku a w oddalonych od nas o 200km. mikołajkach zanotowano pierwsze wysokie promieniowanie.wiele lat marzyłem o wyjezdzie do strefy.chciałem zobaczyc jak wyglada otoczenie terenu skazonego jak wygladaja mieszkajacy tam ludzie aby oddac im hołd i wszystkim tym ktorzy zgineli lub poniesli bolesne kosekwencje tego bestialskiego błedu człowieka.człowiek jest zbyt mały by zapanować nad fizyką.pozdrawiam i licze na dalsze odpowiedzi bo w sumie to ja rozkręciłem temat.
-
2007/11/27 10:53:19
Ja mówię poważnie, że bym chciał pojechać. Jeśli znajdą się chętni - z nazwiskami, adresami, komórką, mailami (na prv), to mogę pomóc taką grupę zebrać (dziwię się, że w ogóle ta strona żyje, ale fajnie, że żyje). Jak ktoś jest chętny, to maila na prv. Jak będzie wystarczająco dużo osób, to może się nam uda pojechać (mimo, że chyba nie teraz zgodnie z tym co napisał kolega). BTW. Ja też jestem 79 ;D
-
Gość: zainteresowana, *.multimo.gtsenergis.pl
2007/12/04 02:15:04
Wycieczka tam musi być niezwykle fascynująca. Jak myslicie ile mógłby kosztować taki wyjazd?
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/12/15 15:00:06
chętnie bym pojechał jednak uważam że wyjaz tam jest nie tyle ryzykowny co nie zdrowy , trzeba pamiętać o tym iż podczas takiego pobytu 1 dnowego cały czas będzie "przechodzić przez nasze ciało" dawka 40-to krotnie większa od tej co występuje w przyrodzie , tak jak ktoś wcześniej pisał lepiej się jeszcze wstrzymać i poczekać pare lat a później się zobaczy :))
-
Gość: MarcinD, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/01/02 14:09:05
A ja mam pytanie, jak długo maksymalnie można przebywać na terenie opuszczonego miasta korzystając z ubrań ochronnych? Kilka dni?
-
2008/01/02 14:14:20
Zależy w które miejsca łazisz. Albo lata, albo kilka godzin ;) Licznik Geigera (czy jak to się tam pisze) to podstawa :)
-
Gość: xxx, *.gorzow.mm.pl
2008/01/05 22:02:18
moim zdaniem Czarnobyl to ziemia przesączona krwią!! Choć nie wszyscy tam zginęli, ale do dziś giną. Po\ytam się po co było wysyłać tylu młodych żołnierzy.. nie byli przeszkoleni, nie mieli nic. Tak samo twierdzą pracownicy stacji atomowej. A komuniści całą Ukrainę, wszytskich młodych ludzi tam wysyłali!!!
-
Gość: , 213.199.241.*
2008/01/13 19:16:06
ja chce jechac! zanim zabojady zmienia na zawsze ten krajobraz :) mam nadzieje ze ktos jeszcze zorganizuje jakas wycieczke
-
Gość: , 83.238.149.*
2008/01/16 17:38:49
huj
-
Gość: Pocek, *.efekt.net.pl
2008/02/01 14:53:45
Mozna jechac..BISPOL wycieczka 600zl kwiecien/maj ..ja jade chocby nei wiem co:D jak cos to piszcie gg: 2339931
-
Gość: Vac-Lav, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/02/17 09:50:42
Jak mogli pracować w elektrowni skoro pod tą skorupą betonową zostało 90 % skażonych rzeczy, a na zewnątrz 10 % sie wydostało.
-
Gość: gajewsky.pl, *.acn.waw.pl
2008/03/24 15:59:02
gajewsky.pl/index.html , zdjecia z 2006 roku. W dziale travel&event
-
Gość: KGB, *.chello.pl
2008/04/19 17:50:37
tu jest coś ciekawego zobaczcie : http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://mojasd.ovh.org/ghosttown/chapter7/imag7_003.jpeg&imgrefurl=mojasd.ovh.org/ghosttown/chapter7.html&h=369&w=523&sz=21&hl=pl&start=15&um=1&tbnid=heLjgY3EMuXYQM:&tbnh=92&tbnw=131&prev=/images%3Fq%3Dczarnobyl%26um%3D1%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN

P.S ja też chce jechać bardzo chętnie zobaczył bym czarnobyl
-
2008/08/08 19:43:49
bispol.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=20&Itemid=63
tu jest opis wycieczki do Czarnobyla, cena ok. 580zl w zależności od ceny dolara. Jest tam tzw. czerwony las....miejsce bardzo mocno napromieniowane.... pl.youtube.com/watch?v=_Xt-dmZsp0s
Sam bym się tam z wielką chęcią wybrał.....
-
Gość: Mazin, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/09/24 23:31:35
Nie rozumiem ludzi którzy piszą coś a nie mają racji, ale i tak się kłócą. Sarkofag się rozpada, więc jeżeli się rozpadnie będzie jak drugi wybuch w Czarnobylu tamtejsza moc zostanie uwolniona co oznacza klęskę Ekologiczną ;/
-
Gość: iti, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/26 13:14:59
ops ja tam bym nie jehau
-
Gość: iti, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/26 13:15:24
serio
-
Gość: Sylwia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/11/24 19:37:46
witam mialabym ogromna prosbe o jakie kolwiek informacje o Czarnobylu. pisze o tym prace i staram sie w ten sposob o indeks na studia technicze. jakie kolwiek info lub zdjecia mozna kierowac na gg 5861066 lub lechitkas1922@wp.pl

Pozdrawiam
-
Gość: jacek, 213.172.181.*
2009/01/26 06:14:25
jak by ktoś jechał do czarnobyla to i ja jestem chętny podaje maila myszka99a@op.pl
-
Gość: ZnawcaTematu, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/05 23:10:41
co ? 30 ofiar? Daliście sobie wbić te ruskie brednie?Omamieni cenzurą? A o tym ,że Ruskie podwyższyli dopuszczalną dawkę promieniowania , zakazywali lekarzom wpisywać w przyczynę zgonu takich chorób jak : rak tarczycy, białaczka czy choroba popromienna też wiecie? Ofiary mozna liczyc nie w dziesiątkach ,lecz w tysiącach...
-
Gość: DA-83, *.tvteletronik.pl
2009/07/10 19:40:39
Gość: , proxy2.bsk.vectranet.pl napisał:
"Jak można rzucać cyframi,nazwiskami czy terminami w tak poważnej sprawie, nie mając pojecia na ten temat."

Ciekawe mógłbyś sam coś też powiedzieć co wiesz skoro mówisz ze inni nie mają racji.

Jak to powiedział Stalin:
Śmierć jednego człowieka to tragedia, śmierć milionów to statystyka.
-
Gość: magda, *.adsl.inetia.pl
2010/04/22 19:07:20
witam wszystkich,
nie obrażając nikogo - moi drodzy zbyt młodzi jesteście na wiedzę o Czernobylu.
wasze opinie przedstawiane na podstawie internetu.\
mój boże, porozmawiajcie ze starszyzną ...trochę własnej wiedzy z zakresu chemii pierwiastków radioaktywnych oraz logiczne połączenie faktów da wam prawdziwy obraz tej tragedii.
zachowujecie się tak jak społeczeństwo PRL-u karmione inf. z 1 programu TVP!

-
Gość: , *.siedlce.vectranet.pl
2010/06/08 20:24:41
mnie wiadomosci o czarnobylu interesują
-
aleksanderbeu
2010/10/26 00:18:48
Też bym się tam chętnie wybrał!
-
Gość: , *.8-4.cable.virginmedia.com
2010/12/05 21:52:20
witam,
tak z ciekawosci, czy ktos tam byl z tu obecnych???
a jesli tak to co z ta przebudowa oslony reaktora ???
i co z promieniowaniem ???
-
Gość: , *.ee.ucl.ac.uk
2011/03/14 18:14:19
Bylam tam 2 lata temu zima. Miasto Pripiec ciezko opisac, ale przypuszczam, ze tak bedzie wygladala Ziemia kiedy ludzi juz na niej nie bedzie. Natura wdarla sie wszedzie. Dlatego jesli ktos sie wybiera to wiecej zobaczyc mozna zima gdy nie ma lisci na drzewach i wysoka trawa nie zaslania detali. Przeczkole i szpital tylko dla odwaznych. To bardzo smutne miejsca. Mierzylismy promieniowanie w centrum Kijowa i w strefie zamknietej, bylo porownywalne. Oczywiscie znaczenie tez ma warstwa sniegu ktora lezy na ziemi. Sa miejsca z wysokim promieniowaniem (nigdy nie oczyszczone), ale przewodnicy nie pozwola nawet sie do niech zblizyc. Z odleglosci 50m dziur w sarkofagu nie zauwazylam, ale polecam nie stawac po stronie zawietrznej :)
-
Gość: Yoman, *.9-3.cable.virginmedia.com
2011/03/18 14:35:08
Do: Gość: milla, h236075.net.pulawy.pl
"...jak niewiele zostalo zrobione,by zapobiegac po pierwsze katastrofie po drugie jej skutkom..."
Skutki pozostaly lokalne - lokalne skazenie terenu. Chmura radioaktywnego pylu przemieszczala sie po Europie, ale uwierz mi ze w porownaniu z tym co moglo sie stac to nic. To wszystko dzieki 500 000 radzieckich bohaterow, ktorzy praktycznie golymi rekami bez zadnej ochrony walczyli ze skutkami i zapobiegajac drugiej eksplozji. Kto z was teraz gotowy bylby na takie poswiecenie. Przynajmniej 200 000 z nich choruje teraz na chorobe popromienna. A bio-roboty - ludzie ktorzy pracowali przy zabojczym promieniowaniu, biegnac z lopata i majac tylko minute na wykonanie swojej roboty. Ci ktorzy przesuwali kamienie wlasnymi rekami czuli mrowienie w rekach od promieniowania!!!
Bomba atomowa zrzucona ha Hiroszime miala jako ladunek 0,5 kg izotopu uranu 235. W jednym tylko reaktorze w Czarnobylu znajduje sie... 195 ton uranu. Gdyby doszlo do drugiej eksplozji, przynajmniej polowa europy wymarlaby i bylaby bezludna. Oczywiscie, mozna bylo zrobic troche wiecej, ale i tak zostalo calkiem sporo zrobione.
-
Gość: sadgs, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/04/02 23:54:12
mam 13 lat ;(
-
Gość: leo, *.centertel.pl
2011/04/25 13:09:23
Te 195 ton, to U-238, nie U-235. Zajrzyj do jakiegokolwiek źródła i porównaj okresy połowicznego rozpadu.
-
Gość: , *.play-internet.pl
2012/01/14 13:21:23
też bardzo bym chciał się tć ale niestety mam tylko 14 latam wybra
-
Gość: , *.cm-3-3c.dynamic.ziggo.nl
2013/04/30 01:10:18
nie traktujcie tego wyjazdu jak wycieczke do egiptu ,to cmentarz.Z calym szacunkiem dla ludzi ktorzy tam mieszkali i zgineli ....
-
Gość: Wiktoria, *.ajc.com.pl
2013/07/05 16:31:58
I co z tego, że cmentarz? Na swój sposób intrygujące. A co do mutantów, co racja to racja. POMYŚLCIE LOGICZNIE, gdyby Czarnobyl był całkiem pusty, nie był by tak doszczędnie chroniony, promieniowanie już dawno bezpiecznie opadło, a wojska dalej są tam wysyłane!! Pomyślcie, żołnierze nie jeżdżą tam na wycieczki. Z resztą nie jeden zaginął... Nigdy nic nie wiadomo.
-
Gość: Msiek, *.zwm.osi.pl
2014/05/28 10:35:32
Czarnobyl i jego okolice dzięki temu, że nie ma tam przemysłu są w tej chwili jednym z NAJCZYSTSZYCH miejsc na kuli ziemskiej. występuje tam skażenie, a jakże by nie, ale jest ono ograniczone do skażonej ziemii, roslin i znajdującego się tam wypoisażenia które ... zostalo napromieniowane w czasie wybuchów (DWÓCH!!! a nie jednego!!!)
zastanówcie się dla czego ziemie tam znajdujące sa masowo wykupywane przez Rosyjskich Oligarchów i... bandziorków ?
Powietrze nie jest bardziej skażone niż to pod Pałacem Kultury w Warszawie.
Skażona niestety jest natomiast woda, gleba, roślinność...